Skrzynka rozprężna – zasada działania

Co zapewnia cichą i efektywną pracę wentylacji lub rekuperacji w domu? Jednym z aspektów, o których warto pamiętać, jest odpowiednia regulacja przepływu powietrza w instalacji, zanim dotrze on do urządzenia nawiewnego lub wywiewnego. Funkcję tę realizuje skrzynka rozprężna. Sprawdźmy więc, jaka jest budowa i zasada działania skrzynek rozprężnych na przykładzie komponentu z naszego systemu VENTIFLEX PLUS, czyli skrzynki rozprężnej MSR jedno- lub dwukróćcowej na odejście DN 125.

Skrzynka rozprężna – co to jest?

Skrzynka rozprężna to jeden z kluczowych elementów końcowych instalacji wentylacji mechanicznej, w tym także popularnej w domach jednorodzinnych rekuperacji. Łączy kanały wentylacyjne, czyli element wewnętrzny systemu z anemostatem, czyli komponentem wyjściowym, z którego powietrze jest nawiewane do danego pomieszczenia lub wywiewane na zewnątrz. W skrzynce następuje rozprężenie dostarczonego czynnika, w celu jego wyhamowania przed przejściem do anemostatu, co wycisza pracę instalacji.

Po co stosować skrzynki rozprężne?

W skrócie możemy powiedzieć, że skrzynka rozprężna działa jak bufor, który zmniejsza prędkość i ciśnienie powietrza prowadzonego przewodami do anemostatu. Działanie to wspomaga równomierne rozprowadzenie czynnika na zewnątrz przez anemostat, który posiada swój system regulacji. Praca skrzynki rozprężnej redukuje również turbulencje i w konsekwencji poziom hałasu, co przekłada się na wydajność energetyczną i akustyczną całego systemu HVAC. A cicha i efektywna wentylacja to zdrowy mikroklimat we wnętrzu i pełen komfort użytkowników.

Rodzaje skrzynek rozprężnych

Skrzynki Ground-Therm w systemie VENTIFLEX PLUS wykonane są z tworzywa ABS (akrylonitryl-butadien-styren). To bardzo wytrzymały polimer termoplastyczny o niskiej wadze, dużej elastyczności, wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, który nie wymaga dodatkowej izolacji termicznej i nie ulega korozji. Materiał zabezpieczony jest antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie przez cząsteczki mikrosrebra (dodawanego już na etapie mieszania granulatu), co przekłada się na 30 lat gwarancji na właściwości biobójcze i atest PZH. Na rynku znajdziemy także skrzynki rozprężne wykonane ze stali ocynkowanej.

Skrzynka rozprężna jako element systemu rodzielaczowego do rekuperacji VENTIFLEX PLUS

VENTIFLEX PLUS to modułowy system kształtek, z których w kilka chwil samodzielnie zbudować można dowolny rodzaj skrzynki rozprężnej lub rozdzielacza. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie elastyczność i prostotę w projektowaniu systemów wentylacyjnych. Zasada działania skrzynki rozprężnej bazuje na swobodnym przepływie powietrza z centrali przez kanały, gdzie zostaje rozprężone, ustabilizowane i przekazane do anemostatu. Jeśli zadbamy o odpowiednią przepustowość kanałów, szczelność połączeń i zniwelowanie oporów przepływu całego systemu, możemy liczyć na prawidłową pracę tego elementu. Tak zaprojektowany został właśnie system kanałów VENTIFLEX VNT oraz system kształtek VENTIFLEX PLUS. W przypadku kanałów wentylacyjnych jako jedyni na rynku zwiększyliśmy średnicę wewnątrz przewodu DN75 do 68 mm, co daje nam przepływ 40 m3/h przy cichej prędkości, czyli 3 m/s. Dzięki temu zmniejszymy ilość kanałów wychodzących od rozdzielacza, co przełoży się na oszczędność materiału na instalacji, a także pozwoli zastosować mniejsze skrzynki rozprężne i rozdzielacze.

Jak działa skrzynka rozprężna w systemie VENTIFLEX PLUS?

Dzięki szerokim i elastycznym kanałom powietrze swobodnie dociera do skrzynki rozprężnej. Jej podstawę stanowi korpus i dekiel z otworami, mocowanymi na wcisk, w którym zamontujemy z 1- lub 2 króćce. Połączenie z przewodem zabezpieczamy dwoma uszczelkami z EPDM. Anemostaty DN 125 podłączymy bezpośrednio do skrzynki, wykorzystując zamontowany tam pierścień lub możemy skorzystać z przedłużki. To częsta praktyka, gdy instalację wyciągamy przez strop, czy wymaga tego dojście do sufitu podwieszanego. Prostota budowy i niezawodność materiału sprawiają, że możemy liczyć na wydajną pracę i długoletnie działanie skrzynek rozprężnych w systemie Ground-Therm.

Zobacz przykład montażu modułowej skrzynki rozprężnej 1-2-króćcowej, z przyłączem DN 125

2024-03-28