Gruntowy wymiennik ciepła do wentylacji

Dlaczego gruntowy wymiennik ciepła do wentylacji (GWC) to opłacalne rozwiązanie? Wykorzystujemy darmową energię z gruntu do wstępnego ogrzania i nawilżenia powietrza nawiewanego do budynku zimą i niemal bezkosztowej klimatyzacji latem, która bezemisyjnie chłodzi i osusza powietrze. Gdy połączymy GWC z rekuperacją, mamy receptę na nękające nas zwyżki cen energii. Zmniejszamy ilość potrzebnej energii w budynku z wykorzystaniem nośnika OZE.

GWC – czym jest i jak działa?

GWC to specjalny kanał powietrzny (rurowy, płytowy, żwirowy), wykonany z tworzywa, zakopany pod powierzchnią ziemi. Wykorzystuje naturalnie występującą w przyrodzie pojemność cieplną gruntu. Na powierzchni i mniej więcej do 2 metrów w głąb, warunki temperaturowe są zbliżone do odczuwanych przez nas, czyli zmienne. Poniżej tej głębokości możemy liczyć na stabilizację temperatury. Tę właściwość wykorzystuje właśnie gruntowy wymiennik ciepła do wentylacji. Niezależnie od warunków nad gruntem, możemy liczyć na wstępne ogrzanie lub schłodzenie powietrza, które trafia następnie do systemu wentylacji. To proces naturalny, ekologiczny, tani i przede wszystkim skuteczny.

GWC zimą i latem to zawsze świeże i nawilżone powietrze

Grunt pod naszym domem to niewyczerpane i darmowe źródło regulacji temperatury. Jak to wygląda w praktyce? Świeże powietrze pobierane jest przez terenową czerpnię. Tam następuje wstępna filtracja czynnika i doprowadzenie go do GWC (montowanego co najmniej 20 cm poniżej punktu zamarzania gruntu). W wymienniku zmarznięte powietrze zimą ogrzane jest do ok +2 ºC. Latem powietrze oddaje ciepło i jest schładzane do + 16 ºC. Ustabilizowane termicznie powietrze prowadzone jest dalej kanałami do centrali – rekuperatora i po odpowiedniej obróbce trafia do konkretnych pomieszczeń przez instalację rozdzielaczową – skrzynki rozdzielaczowe, skrzynki rozprężne, kanały wentylacyjne, anemostaty. Tak działa gruntowy wymiennik ciepła do wentylacji.

Patent na energooszczędność i zdrowy klimat od Ground-Therm: GWC + VENTIFLEX

Najwięcej środków z naszego portfela przeznaczamy na roczne ogrzanie lub chłodzenie domu. System Ground-Therm pozwala te koszty obniżyć. Poznajmy go bliżej.

Gruntowy, rurowy, powietrzny wymiennik ciepła Ground-Therm

Proponujemy Państwu wymiennik rurowy, powietrzny, czyli najbardziej popularny rodzaj GWC. To urządzenie przeponowe, w którym między gruntem a powietrzem jest przegroda w postaci ścianki rury z tworzywa. W zależności od wielkości działki i możliwości cieplnych gruntu możemy instalację prowadzić pierścieniowo wokół budynku lub rozszerzać ją meandrycznie poprzez załamania i zmiany kierunku prowadzenia rur (wykop 1,5 m). Ważne przy montażu jest zastosowanie spadku gruntu ok.2 proc. w kierunku najniższego punktu GWC, aby umożliwić odbiór kondensatu.

Instalacja rozdzielaczowa VENTIFLEX PLUS i VENTIFLEX VNT

Aby gruntowy wymiennik ciepła do wentylacji spełniał swoją funkcję i zapewniał nam ogrzane lub schłodzone i świeże powietrze z rekuperatora, potrzebujemy układu wentylacji, który rozprowadzi czynnik tam, gdzie go potrzebujemy. Z pomocą przychodzi nasz autorski system VENTIFLEX. To zestaw kształtek i kanałów z wytrzymałego i zabezpieczonego antybakteryjnie przez cząstki mikrosrebra tworzywa ABS. Dzięki tym elementom samodzielnie w kilka chwil zbudujemy niezbędne zestawy rozdzielaczy, skrzynek rozprężnych i kanałów wentylacyjnych. Elementy schowamy estetycznie w wylewce, w tynku lub stropie, a zoptymalizowana średnica kanałów zapewni bezszumową pracę i swobodny przepływ czynnika, minimalizując opory przepływu.

Gruntowy wymiennik ciepła do wentylacji – jak skorzystasz?

Na zakończenie podsumujmy, co zyskamy, dodając do rekuperacji GWC.

  • Zużywamy nawet o 30% mniej energii elektrycznej lub gazu do ogrzewania budynku. Usuwamy ryzyko strat ciepła.
  • Ograniczamy pracę klimatyzacji latem średnio o 70% (lub wręcz rezygnujemy z tych urządzeń), co szczególnie ważne w budynkach z dużymi przeszkleniami, które wymagają dużych nakładów energii na stałe działanie klimatyzatorów.
  • Bezkosztowo nawilżamy budynek zimą, gdy powietrze jest przesuszone, dzięki czemu utrzymujemy zdrowy mikroklimat we wnętrzu i niwelujemy ryzyko powstania grzybów czy pleśni.
  • Eliminujemy koszt zakupu nagrzewnic do centrali wentylacyjnej i niwelujemy ryzyko szronienia i kondensacji elementów. Otrzymujemy lekko ogrzane powietrze z gruntu.
  • Obniżamy ogólne koszty eksploatacyjne budynku zarówno zimą, jak i latem.
  • Chronimy dom przed grzybami i bakteriami dzięki powłoce z mikrosrebra. Efektywność biobójcza potwierdzona atestem PZH.
  • Korzystamy z uniwersalnego urządzenia, które współpracuje z wszystkimi systemami wentylacji mechanicznej.

Energooszczędne i pasywne budynki, ze szczelną stolarką i niską produkcją energii potrzebują niezawodnych rozwiązań, które wykorzystają w pełni ich potencjał i zapewnią naszej rodzinie oszczędności i komfort na wiele lat. Gruntowy wymiennik ciepła do wentylacji spełnia te cele. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź szczegóły naszego systemu GWC Ground-Therm.

2024-03-28